10 tipů v boji se syndromem vyhoření

10 tipů v boji se syndromem vyhoření

10 tipů v boji se syndromem vyhoření

Trpíte vyhořením? V tomto článku nabízím 10 účinných rad, které byste měli znát.

Zjistěte, jaké jsou fáze syndromu vyhoření a zjistěte, jak jste na tom aktuálně vy. Naučte se, jak bojovat proti vyčerpání.

Poznávejte fáze syndromu vyhoření, včetně ztráty motivace a problémů s pamětí. Objevte, jak tyto problémy řešit a zlepšit svůj život.

Desatero syndromem vyhoření – jak s ním zacházet a jak mu předcházet

Jste vyčerpaní, apatičtí a ani odpočinek nepomáhá? Za roky své práce jste byl/a úspěšná/ý a udělal/a jsi hodně dobrého, ale teď si uvědomujete, že všechno nadšení, kreativitu a radost vytlačili povinnosti, nařízení, stresy a zklamání.

  • Každou chvíli vám proběhne hlavou: „Už to nějak musím doklepat…“.
  • Toužíte po klidu.
  • Dosáhnout alespoň poloviny nadšení, které tam bylo na začátku.
  • Ale nemáte na to energii. 

vyčerpání

Možná procházíte jednou z těchto fází syndromu vyhoření:

1. Iniciační fáze

Uvědomujete si, že vaše plány a ideály nejsou plně realizovatelné.

2. Frustrace

Jste zklamáni z jednotlivých úkolů, problémů, nebo dokonce celé svojí profese a současně se objevují negativní pocity z kontaktu s lidmi/ klienty.

apatie

3. Apatie

Přistihujete sami sebe, že máte sklon k nepřátelským agresivním impulzům navenek, tendence ublížit jiné osobě nebo skupině osob, nebo cítíte dokonce nepřátelství.

4. Úplné vyhoření

Tato fáze se vyznačuje vyčerpáním, cynismem a je doprovázena pocity odosobnění a ztrátou lidskosti.

Samozřejmě velmi záleží, v jaké fázi se nacházíte.

Úroveň vašeho vyhoření vám může objasnit připravovaný test ZDARMA (brzy bude k dispozici). Přiznat si svoji situaci je nejlepší počáteční krok. 

Co s tím ale dělat dál?

Od toho je pro vás připraveno toto desatero.

1) Když nemůžete, tak rozhodně nepřidávejte víc. Stanovte si na sebe realistické nároky a dávejte si dosažitelné cíle. Důležité je také umět říkat NE. A to, ať už ve chvílích, kdy jste vyčerpaní a přehlcení, nebo i pokud zkrátka víte, že na dané úkoly nemáte kapacity. Říkat ne je zdravou součástí pracovního i osobního života.

2) Odpočívejte. Dbejte na dostatek spánku a odpočinku. V práci vám mohou pomoci i nejrůznější relaxační techniky, od krátkých protažení přes meditaci až po svižné procházky v obědové pauze. Relaxační techniky můžete využít i mimo práci, vhodná může být jóga, ranní meditace, dechová cvičení nebo různé metody mindfulness. 

3) Najděte balanc. Snažte se, abyste měl/a vždy čas na odpočinek, své koníčky a různé pestré činnosti a zážitky. Stanovte si pevné hranice, kolik času věnujete práci a kolik času svému soukromému životu. Věnujte dostatek času i sám/a sobě. Je důležité tady nebýt jen pro druhé, ale i sám pro sebe. 

4) Dopřejte si lesní koupel. Najděte si svá oblíbená místa, kde je vám dobře a dokážete tam hodit všechny starosti za hlavu. Nechte čas jen tak plynout a užívejte si čerstvého vzduchu.

5) Sportem ku zdraví. Vyberte si pohyb či sport, který vás baví, a zapomínáte při něm na okolní svět. Díky tomu odpoutáte své myšlenky od běžných starostí a endorfiny vám určitě zlepší náladu.

6) Ve dvou se to lépe táhne. Najděte si lidi, kteří vás budou podporovat, mít rádi a bude jim na vás záležet. Rozvíjejte vztahy s rodinou, přáteli i kolegy, kteří tu pro vás budou v dobrých i náročných obdobích.

7) Laskavost je od slova láska. Buďte v kontaktu sám/sama se sebou a ptejte se sám/a sebe, jak se cítíte, co potřebujete. Vnímejte své myšlenky, energii i tělo. Pokud se necítíte dobře, zaměřte se na to, čím to je. Nedávejte nepříjemné pocity na vedlejší kolej, ale naopak jim věnujte pozornost.

8) Nebuďte obětí moderních technologií. Digitální svět a moderní technologie jsou fajn a v lecčems nám usnadňují život. Ale naučte se být i bez nich – dovolte si nebýt na telefonu k dispozici 24/7, neusínejte s tím, že kontrolujete ještě pracovní e-maily v telefonu, neprobouzejte se s Facebookem či Instagramem v ruce. Dopřejte si čas od času digitální detox. Pomoci vám také mohou různé aplikace, které  běží na pozadí telefonu a dají vám zpětnou vazbu, kolik času denně na mobilu strávíte.

9) Houstone, mám tady problém, aneb řekněte si o pomoc. A to hned, pokud máte pocit, že se ve vašem životě něco děje, něco se mění a vy už se necítíte tak jisti v kramflecích. Správný čas vyhledat odborníka je vždy, pokud máte pocit, že byste si chtěli o něčem promluvit.

10) Nevíte, za kým zajít a kde hledat pomoc? Mrkněte na metodu PSYCH-K®, která umí řešit stres do hloubky podvědomí. Navíc pravidelně pořádám terapeutické workshopy STOP vyhoření, bližší informace najdete na tomto odkazu.

Tato metoda vám může pomoci obnovit rovnováhu a zlepšit vaše fyzické zdraví tím, že eliminuje stres na jeho základní úrovni.

Rozpoznání syndromu vyhoření vede k lepšímu zdraví a štěstí.

Test, jak jste na tom, si můžete udělat ZDARMA na tomto odkazu. Nechte se inspirovat a najděte si svou cestu k obnově.

Navíc pravidelně pořádáme terapeutické workshopy STOP vyhoření.

Nejbližší termín workshopu a další informace najdete zde:

PSYCH-K