Také máte pocit, že je čím dál tím náročnější udržet se v klidu a vlastní rovnováze, pokud se nechcete zavřít v klášteře s mnichy a celé dny meditovat, ale prostě jen normálně žít.
Nejste v tom sami!
Stres je natolik skloňované slovo a všude slyšíme, jak se na nás valí, ale co dělat v tu chvíli, kdy cítíte, že už je to moc?
Jak se přestat stresovat? A jak vůbec zvládat svůj stres?
Rozlišme si nejdříve 2 hlavní skupiny stresu.
Tou první je stres dlouhodobý, který si s sebou neseme roky v našem podvědomí. Jsou to traumata z dětství, školy, prvních lásek a životních neúspěchů. Tomu se budeme věnovat příště.
Nyní se zaměřme na tzv. stres situační.
Známe to všichni.
Máme veřejně mluvit před lidmi. Pospícháme a v autě a před námi se objeví popeláři. Dětem za chvíli zvoní ve škole a oni stojí u umývadla s plnou pusou zubní pasty a zašpiní si oblečení.
Je 1.000.000 možností a každou minutu na nás vyskakuje jiná.
Jak se přestat stresovat?
Co s tím?
V první řadě si uvědomme, že se spoustou z těchto situací zřejmě neuděláme NIC.
Ti popeláři prostě objet nejdou. Jediné, co můžeme v tu chvíli udělat, je změnit svůj pohled na to, co se děje. Jak?
Položme si otázku: „Co nejhoršího se stane, když se tu za nimi povleču další 3 minuty?“
Odpovězte si.
Posuňte to další otázkou: „Co nejhoršího se stane, když se to nejhorší skutečně stane?“
A pokračujte tak dlouho, dokud se nedostanete tam, čeho se vlastně bojíte.
Protože za stresem je vždycky schovaný strach. Možná Vás Vaše odpovědi dokonce rozesmějí. Možná za tu dobu ti popeláři zrovna odbočí…
Další možností, jak zvládat stresové situace, kterou máme vždycky s sebou, je skrze naše tělo.
Tělo má ovšem tendence si veškeré stresové situace ukládat, a když je jich pak moc, upozorní nás na přemíru stresu nemocí.
Jak tomu předejít?
Pokud v danou chvíli můžete, řvěte, kopejte, dupejte, vytřeste ruce i nohy, udělejte cokoliv, co je v tu chvíli pro Vás bezpečné a vůči okolí vhodné. Tušíte, jak velkou službu Vám mohou prokázat 2 prázdné petlahve, kterými si zabušíte o postel a napodobíte hlasem rozzlobeného lva?
Během pracovní porady kopírovat velké šelmy nebude úplně ideální. Ale i dech máte s sebou a je o dost nenápadnější a spolupráce s ním společensky přijatelnější.
Zkuste v těchto případech tzv. čtvercové dýchání.
Čtvercové dýchání má 4 fáze: Nádech – zádrž – výdech – zádrž.
U každé fáze v duchu napočítejte do 4. Pokud Vám to půjde, prodlužte každou fázi na 5, případně 6 dob.
Máte jen minutu a potřebujete být v pohodě? Sáhněte po tzv. „silovém dýchání“.
Toto cvičení spojuje všechny fyzické i nefyzické přístupy zaměřené na eliminaci stresu. Za 30 vteřin se budete cítit, jako kdybyste 30 minut prováděli náročné cvičení, meditaci, či hluboké dýchání. Jak postupovat?
a) Popište svůj stres – Jak je silný?
Cítíte ho na konkrétním místě v těle? Do jaké míry ovlivňuje Vaše pocity?
Obodujte ho na stupnici 0 – 10, kdy 0 je absolutní pohoda a 10 je nesnesitelná úroveň stresu. Neskutečně Vám pomůže, když budete vědět, s čím začínáte.
b) Spojte dlaně – Nezáleží na tom jak. Prsty mohou ležet na sobě, nebo být propletené, ale důležité je, aby daně byly na sobě.
c) Představujte si něco pozitivního – Třeba jak z Vás stres opadá, nebo něco, co máte rádi, případně si v duchu opakujte slova, jako „klid“, „pohodička“, „dobrý“, atd. a u toho rychle a výrazně dýchejte ústy do břicha.
Při nádechu se břicho maximálně vyklenuje ven, při výdechu vpadává dovnitř. Když na Vás přijde pocit, že se Vám začíná točit hlava, pokračujte dále, pouze uberte na intenzitě dechu.
Jedním z příznaků stresu je totiž mělké dýchání, anebo zadržování dechu. Tuto přirozenou reakci na vnější ataku však rozbijete tím, že kyslíkem dostanete do těla příliv úplně nové energie, která přeruší stresový cyklus.
d) Vyhodnoťte si znovu míru stresu – Vraťte se ke stupnici 0 – 10 a určete si, jak to vnímáte nyní.
O kolik jste se posunuli číselně dolů? Cítíte potřebu ještě pokračovat? Pokud ano, udělejte to. Pokud ne, pochvalte se, jak hezky jste to zvládli!
Vypozorovali jste, že existují situace, které ve Vás vyvolávají stresovou reakci a opakují se? Nemáme-li dostatek času na zotavení se z každé stresové situace, anebo se nám reakce na stres opakují často, naše buňky se uzavírají, nepřijímají výživu, naše tělo předčasně stárne a my dříve umíráme. Příčina bývá tak silná, že už se usadila v našem podvědomí a my sami si s ní těžko poradíme.
Na opakující se příčiny stresu je bezkonkurenční metoda „Změna vnímání stresové situace“, kdy se prožívání situace oddělí od emocí, které ve Vás vyvolává.
Jako specialista na tento proces Vás tímto zvu k tomu, abyste tento stres vyřadili ze svého života jednou provždy právě zde.
Chcete vědět a vidět víc o metodě PSYCH-K? Přijďte na můj YouTube kanál.
Bc. Petra Vogelová, DiS.
IČO: 73541150
Ordinace:
Železná 18 – 1. patro
110 00 Praha 1
Sídlo:
Štefánikova 316/8
150 00 Praha 5
Účet pro platbu doplatků v Eurech: 2202256206 / 2010
IBAN: CZ63 2010 0000 0022 0225 6206
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX
Vytvořila jsem pro Vás krátkou meditaci, obsahující Solfeggio frekvence.